#49 Fińskie osobliwości

Pierwsza odsłona subiektywnego zestawienia fińskich osobliwości. Tym razem z muzyki, czyli o Leningrad Cowboys, facetach w gumowych krawatach i narzekającym helsińskim chórze. Miłego odbioru 🙂

Ola

Zasłuchana w fińską muzykę fanka filmów Kaurismäkiego i twórczości Paasilinny. Wierzy, że kiedyś będzie mówić po fińsku ;)

7 komentarzy

 • atomowy Łukasz

  Oglądałem ten film Leningrad cowboys [bo sama mi poleciałaś ]. Inny niż dotychczasowe filmy jakie widziałem, co nie znaczy, że gorszy. Po prostu inny. A dźwięk Nokii.. nawet nie wiem czy takiego nie mam ustawione 😀 Ale do mnie mało kto dzwoni, więc nie przeszkadza mi to
  Pozdrowienia

 • Harja

  Olu, jakos tak z przyzwyczajenia zwracam sie do Ciebie, choc to dotyczy lekcji nr 6.
  Czym sie roznia albo co laczy wyrazy: 'monta’ i 'paljon’?
  Prosze sprawdz wyraz 'monta’+ part. i 'paljon’ + snieg. Chodzi mi o poprawnosc zdania: 'Talvella joulukussa on…'(wg mnie)… paljon lunta.
  Dni tygodnia czesto maja skroty (np oznaczaja dni otwarcia sklepu od poniedzialku do piatku: auki ma – pe): Ma, Ti, Ke, To, Pe, La, Su (moze byc tez mala litera.
  Pozdr.

 • Ola

  Łukasz, to prawda, ten film jest specyficzny. Inne filmy Kaurismäkiego też serdecznie polecam
  Harja, olet oikeassa niin kuin aina! Do śniegu jak najbardziej pasuje paljon, bo śnieg jest przecież niepoliczalny. Skróty dni tygodnia dodane. Dziękuję za te wskazówki. Uwagi i sugestie odnośnie lekcji można zgłaszać bezpośrednio na forum, tam każda lekcja ma swój osobny temat – http://forum.losiowisko.com/forumdisplay.php?fid=4
  Pozdrawiam

 • Harja

  Olu. Oczywiscie (mam nadzieje,)ze wierzysz w dobre intencje uwag. Nie naleze do forum. Kursy mam juz za soba. Mozesz wyszczotkowac 'kotka’ Gustawa 'harją’?
  Pozdr.

  • Ola

   Forum jest miejscem nie tylko dla tych, którzy się uczą
   Gustaw nie dałby wyszczotkować nikogo swoją harją, a takiego fińskiego 'kotka’ to bym nawet nie próbowała
   Pozdrawiam 🙂

 • Harja

  Zmieniam na 'kota’Gustawa Chetnie bym nawiazala (jako harja czeszaca czasem pod wlos) kontakt mailowy z Gustawem w temacie j. finskiego )) Ma takowy?

  Hej, wracam do poczatkowego tekstu lekcji 6. W tekscie nalezy sprawdzic pisownie i odmiane niektorych wyrazow – (moja propozycja, poprawna) : (aamiaista), (pysäkkiä), (luennot), (yhdeksän), (lopettavat), (kastikkeen)
  Nie jestem typem forumicza.
  Pozdr.

  • Ola

   Hehee, Gustaw mówi tylko po kociemu, ale po fińsku (w przeciwieństwie do mnie) rozumie doskonale.
   Harja, jeśli jesteś typem mailującym, zawsze możesz napisać na ola@losiowisko.com (do Gustawa także, będę mu przekazywać, chociaż nie mogę obiecać, że będzie odpisywał). Serdeczne pozdrowienia ode mnie i rudego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.