Oslo, dzień trzeci – centrum

Dzień trzeci w Oslo przywitał nas iście wiosennie. Świecące słońce i temperatura powyżej zera nie przypominały, iż na kartkach z kalendarza od kilku dni jest już grudzień. Zimy w Oslo jak na lekarstwo. Tym samym postanowiliśmy wybrać się na poszukiwanie świątecznego klimatu do centrum stolicy Norwegii.

Rozpoczęliśmy od ratusza miasta i spokojnym krokiem poszliśmy nad nabrzeże, skąd powędrowaliśmy do twierdzy Akershus (norw. Akershus Festning). Zamek ten powstał by bronić Oslo przed najeźdzcami. Widok z górnych jego partii rozpościera się na port i wejście do portu Oslo, przy okazji zapiera dech w piersiach.

Po twierdzy udaliśmy się spokojnym krokiem na Karl Johans gate. Główną ulicę oslo, która prowadzi od zamku Króla Norwegii (Kongelige slott), do dworca Jernbanetorget. Stoi tutaj aktualnie jarmark świąteczny z mnóstwem wyrobów stricte świątecznych. Świecie w kształcie choinek, mikołaje, a także mięso z łosia i renifera.

Wprost z placu przed dworcem podreptaliśmy zobaczyć najładniejszy pod względem architektonicznym budynek na ziemi, czyli wzniesionny za ponad 500mln euro i mierzący 207m długości i 110m szerokości, zbudowany ze szkła i marmuru kararyjskiego gmach opery. Przypomina on płynącą na wodzie góre lodową.

Rafał

Przepada za pięknem szwedzkich krajobrazów i poszanowaniem człowieczeństwa, które czuć na północy na każdym kroku. Nie wyobraża sobie lepszego miesjca na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.