Oslo, dzień trzeci – centrum

Dzień trzeci w Oslo przywitał nas iście wiosennie. Świecące słońce i temperatura powyżej zera nie przypominały, iż na kartkach z kalendarza od kilku dni jest już grudzień. Zimy w Oslo jak na lekarstwo. Tym samym postanowiliśmy wybrać się na poszukiwanie świątecznego klimatu do centrum stolicy Norwegii.

Rozpoczęliśmy od ratusza miasta i spokojnym krokiem poszliśmy nad nabrzeże, skąd powędrowaliśmy do twierdzy Akershus (norw. Akershus Festning). Zamek ten powstał by bronić Oslo przed najeźdzcami. Widok z górnych jego partii rozpościera się na port i wejście do portu Oslo, przy okazji zapiera dech w piersiach.

Po twierdzy udaliśmy się spokojnym krokiem na Karl Johans gate. Główną ulicę oslo, która prowadzi od zamku Króla Norwegii (Kongelige slott), do dworca Jernbanetorget. Stoi tutaj aktualnie jarmark świąteczny z mnóstwem wyrobów stricte świątecznych. Świecie w kształcie choinek, mikołaje, a także mięso z łosia i renifera.

Wprost z placu przed dworcem podreptaliśmy zobaczyć najładniejszy pod względem architektonicznym budynek na ziemi, czyli wzniesionny za ponad 500mln euro i mierzący 207m długości i 110m szerokości, zbudowany ze szkła i marmuru kararyjskiego gmach opery. Przypomina on płynącą na wodzie góre lodową.

Rafał

Przepada za pięknem szwedzkich krajobrazów i poszanowaniem człowieczeństwa, które czuć na północy na każdym kroku. Nie wyobraża sobie lepszego miesjca na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *