Rok z kursem fińskiego

Prawie rok temu uruchomiliśmy pierwszy w Polsce, bezpłatny kurs języka fińskiego dla początkujących. Dziś po tyc 360 dniach kurs doczekał się swojego własnego podserwisu.

Wszystko zaczęło się prawie dwa lata temu. Opowiadając o szwedzkich oraz fińskich zakątkach globu pomyślałem, że dobrze by było stworzyć kurs języka fińskiego. Kurs przystępnie napisany, dostępny dla każdej zainteresowanej osoby. Takie kursy co prawda były ale wszystkie płatne lub trudno dostępne, a szkół które chciały uczyć tego języka można było policzyć na palcach jednej ręki.

W pół roku od zrodzenia się pomysłu nawiązałem współpracę z Olą i namówiłem ją na wcielenie mojego pomysłu w życie. Ola przystała na propozycję entuzjastycznie (choć pewnie w późniejszych etapach nie raz pod nosem przeklinała mnie za ten pomysł 😉 ). Pozyskując kilka dodatkowych osób (Marta – współautorka, Dominika – korekta i inni), w tym również fińskich lektorów (Johanna, JB, Weronkaka & Kari) stworzyła zespół dzięki któremu projekt kursu nabrał tempa oraz docelowego kształtu. Oczywiście nie obyło sie bez trudności, gdyż jak to w życiu, zdarza się komuś odechcieć lub nie mieć już czasu. Dziesiątki godzin nad wyglądem ostatecznym kazdej lekcji, omawianiem powstających problemów, nanoszeniem poprawek (również dzięki samym kursantom), chwilami zwątpienia czy jest sens. Ola jednak doprowadziła cały kurs do końca, pomimo wszelkich przeciwności. Włożyła w niego całe mnóstwo swojego czasu, straconych nerwów oraz wysiłku. Krótko mówiąc: powstał kurs jakiego nigdy wcześniej nie było w Polsce i zasługiwał na odpowiednią oprawę!

Usiadłem więc do edytora i zacząłem pisać mając cały czas w głowie czytelność strony z poziomu usera oraz nakierowanie na konkretne działania. W ten sposób zrodził się podserwis Łosiowiska poświęcony wyłącznie samemu kursowi: finski.losiowisko.com.

Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do choćby najdrobniejszej cząstki lekcji. Zarówno osobom najbardziej zaangażowanym jak i naszym forumowym łosiątkom, które dociekając problemów wyłapywały drobne błędy i potknięcia.

To finnish lectors: thank You so much for your time, that you devoted to record all the dialogues for the finnish for begginers course. You were part of only one a such project in Poland. Without you there would be no course. Be proud of yourself. On behalf of both its me and the learners, thank you sincerely.

Na koniec mam do Was czytelnicy i słuchacze prośbę: pomóżcie nam rozpromować ten kurs w sieci. Aby życie Wam ułatwić przygotowaliśmy specjalną podstronę, na której możecie pobrać gotowe kody bannerów do umieszczenia na Waszych stronach czy blogach (http://finski.losiowisko.com/polecaj). Jeśli nie macie miejsca na banner wrzućcie choćby link, czy sam opis kursu. Każda taka inicjatywa, przyczynia się do coraz większej popularności tego języka w Polsce.

Raz jeszcze dziękuję za Wasz wkład i za to że jesteście z łosiami! Jesteście wspaniali Łosiątka!

Rafał

Rafał

Przepada za pięknem szwedzkich krajobrazów i poszanowaniem człowieczeństwa, które czuć na północy na każdym kroku. Nie wyobraża sobie lepszego miesjca na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.